phpMySQLAutoBackup – Otomatik yedekleme

phpMySQLAutoBackup MySQL veritabanlarının yedeklenmesini otomatik hale getiriyor. PHP script’i veritabanını okuyor (verileri ve yapıları), gzip biçiminde sıkıştırıyor ve belirttiğiniz e-posta adresine gönderiyor. Veritabanı kullanan ve verilerin güncelliğinin önemli olduğu web siteleri için mutlaka bir acil durum planı yapılmalıdır.

  • Barındırma hizmetini veren bilgisayardaki teknik sorundan veritabanları zarar görebilir
  • Sunucu bilgisayar saldırıya uğrayıp tüm veritabanları silinebilir 
  • Wweb uygulamanızın hatasından kaynaklana bir sebepten veritabanınız zarar görebilir
  • Uygulamanızı emanet ettiğiniz 2. kişi kazayda verileri silebilir

İşte bütün bu olası senaryolara karşı biz geliştiricilerin tedbirimizi elden bırakmamamız gerekiyor. Bu script sayesinde yukarıda saydığım durumlarda veritabanının güncel bir kopyasını posta kutunuzdan alıp yerine koyabilirsiniz. Güzel..

Biraz da script’i tanıtalım: run.php dosyasına, veritabanı bağlantı bilgilerini, e-posta adresini ve tabiki yedeklenecek tabloların adlarını giriyorsunuz. Peki yedekleme işlemi nasıl başlatılacak? /phpMySQLAutoBackup/run.php dosyasını tarayıcınız ile ziyaret ettiğinizde yedekleme başlatılacak ve yedek dosyaları run.php de belirttiğiniz e-posta adresine gönderilecek. Ayrıca run.php içerisindeki save_backup_zip_file_to_server değişkeninin değerini 1 yaparak dosyaların sunucuda da depolanmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu işlemin zamanlamasının otomatik olarak yapılmasını istiyorsanız sistem görev zamanlayıcınızı (linux için crontab, windows için zamanlanmış görevler) ile veya phpJobScheduler‘ı kullanarak yapabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.