Nedir: Video Projection Mapping (Video Projeksiyon Haritalama)

Pattanak diye girelim konuya. Sıradan projeksiyonlarda  parlaklık (ansi-lumen) değeri RGB (3 ana renk) için veriliyor.

Projection mapping’de kullanılan projeksiyonlarda Siyah & Beyaz karşıt oranı (W&B Contrast) ve parlaklık (ansi lümen) değerleri ön plana  çıkıyor.

Bu fark şu anlama geliyor: Klasik projeksiyonların zayıf yanı siyah rengi (ışıksız bölge) parlak ampulden dolayı tam verememesi. Yani bu tür  projektörlede karanlıkta kalması gereken bölge bazen istenildiği gibi karartılamamakda.

Örneğin bu iş için (projection mapping) dış ortamlar da dahi kullanılabilen şu cihazın parlaklık değerleri şöyle verilmiş:

  • 6.000 ANSI Lm in RGB version
  • 12.000 ANSI Lm in B&W versionBu oldukça parlak çıktı verebilen profesyonel bir cihaz.

Projeksiyon cihazlarının görüntüyü yansıtmakta kullandığı üç teknoloji var: LCD (Sıvı Kristal Ekran), DLP (Dijital Işık İşleme) ve ikisinin hibriti olan LCoS. DLP, görüntüyü oluşturmak için binlerce küçük aynayı kullanırken LCD, düz ekran TV’lerde kullanılan teknolojiye benzer.

Kontrast başarısına göre projeksiyon teknolojileri:

  1. LCoS
  2. LCD
  3. DLP

Çoğu projektör Auto Iris (otomatik diyafram) teknolojisine sahiptir. Auto Iris görüntünün bir kısmında parlak renkler verilirken aynı görüntünün başka bir kısmında karanlık bölgeler yaratmayı sağlıyor. Bu özellik cihazın üzerinden devreye alınıp kapatılabilmekte.

Kontrast oranında en iyi projektörler JVC‘nin D-ILA ürünleri ardından Sony’nin SXRD ürünleri geliyor. Piyasadaki mevcut projektörler arasından kapsamlı bir arama yapmak için projectorcentral sitesini kullanabilir.

Bir diğer önemli konuda çözünürlük… Birçok üretici cihazlarının HD destekli olduğunu söyler fakat bu çoğu durumda HD görüntü girişini kabul ettiği anlamına gelir. Gerçek bir HD projeksiyon HD çıktı verebilmelidir. Mapping yaparken uzak mesafelerden (5m ve üstü) keskin ve net görüntü (dolayısıyla gerçekci) elde etmek için projeksiyonun çözünürlüğünün yüksek olması önemli bir unsurdur.

Özetle; Video Projection Mapping yapmak için şu argümanların en yüksek değerli olanlarına bakılmalıdır:

  • LCoS teknolojisi
  • B&W/RGB parlaklığı (lümen)
  • Kontrast oranı
  • Çözünürlük

Video mapping hakkında sanatsal bir çalışmayı şuradan izleyebilirsiniz.

Video Mapping adına güzel örneklerin içinde barındırıldığı çalışma:

Video Haritalama Yazılımları (Video Mapping Softwares)

Bu alanda hem yazılım hem de donanım üreten bir çok üreticiye şu adresten ulaşılabilir (http://projection-mapping.org/software/)

OfxPiMapper ile Video Mapping Yapmak

OfxPiMapper, Raspberry Pi ile bağımsız projeksiyon mapping ve daha fazlasını yapmak için kullanılabilir. Örneğin 10 farklı lokasyonda (bir müze veya farklı izleme açılarına sahip bir maket) “birbirinden bağımsız” projeksiyon mapping yapmanız gerektiğinini düşünün. Bunun için 10 adet bilgisayara ihtiyacınız var. Aslında hayır! OfPixMapper sizi kurtarmak için burada!

OfxPiMapper ile yapılmış çalışmaları izlemek için buraya tıklayın.

OfxPiMapper, C++’da yüksek performanslı olarak grafik, video ve ses işlemek için çok platformlu bir açık kaynak yaratıcı programlama kütüphanesi olan OpenFrameworks için bir modülüdür. Tüm işletim sistemlerinde çalışan (portable API) yapısı ile video işleme ve kamera kontrol konularında kullanılan openFrameworks için bir modül yapısındadır.

VideoProjectionTool (VPT)

VPT (VideoProjectionTool), HC Gilje tarafından oluşturulan Mac ve Windows için ücretsiz çok amaçlı gerçek zamanlı projeksiyon eşleştrime yazılımıdır.

Karmaşık formlar üzerine video projeksiyonu yapma yanında bir projeksiyonu belirli bir alana / yüzeye uyarlamak, kaydedilmiş ve canlı çekimleri birleştirmek, çoklu ekran HD oynatımı için, arduino sensörleri veya kamera izlemeyi kullanarak etkileşimli kurulumlar için  kullanılabililir

Visution Mapio

Visution Mapio, projeksiyon gösterileri oluşturmak için güçlü bir çözümdür. Artık standart ekranla değil, aynı zamanda silindirik ve küresel ve çeşitli şekiller de dahil olmak üzere herhangi bir eğimle çalışabilirsiniz. Sınırsız dilimler herhangi bir alanı kapsayacak şekilde videoları ayırmanıza olanak tanır. Panoramik ve 3B sahneleri düzenlemek için birden fazla projektör kullanabilirsiniz.

Visution Mapio dijital sanatta, haritalama sahnesinde bir adım ilerlemenize yardımcı olacaktır. Youtube’da örnek videolar izlemek için tıklayın.

TouchDesigner

Ticari olmayan kullanımlar için ücretsiz olan TouchDesigner, çarpıcı gerçek zamanlı projeler ve zengin kullanıcı deneyimleri oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz araçlarla donatan görsel bir geliştirme platformudur. İster etkileşimli medya sistemleri, mimari projeksiyonlar, canlı müzik görselleri isterse de en yeni yaratıcı dürtülerinizi hızlı prototip haline getiriyorsanız, TouchDesigner hepsini yapabilen bir platformdur.

Resolume Arena

Bu güçlü yazılımda birden fazla projektör ve kenar karıştırma desteği ile güçlü bir Projection Mapping yapılabilir.

Splash

Splash, çok projektörlü kurulumları hedef alan ancak küçük kurulumlar için de iyi çalışan açık kaynaklı bir video haritalama yazılımıdır (Linux ve OSX için). Daha geniş bir iş hattının bir parçası olarak düşünülmüştür, bu nedenle video haritalama üzerine yoğunlaşır ve birden fazla iletişim aracı vasıtasıyla diğer yazılımlara içerik yaratılmasına izin verir.

Ana özellikleri:
– Hemen hemen sınırsız sayıda çıktı: Splash, grafik kartların herhangi bir sayısının yanı sıra video bölücüleri de idare edebilir,
– Yüksek performanslar: 8 çıkışla eşlenen 30Hz video ile 6144 × 6144 ile başarıyla test edildi,
– Video projeksiyon cihazlarının yarı otomatik kalibrasyonu (dahili ve harici parametreler),
– Harmanlamanın otomatik kalibrasyonu,
– Otomatik kolorimetrik kalibrasyon (bir gPhoto uyumlu fotoğraf makinesi ile),
– Son donanımlarda (OpenGL 4.3+), karışımın gerçek zamanlı güncellenmesi (örneğin, hareketli nesneler üzerinde harita oluşturmak için)
– Sık kullanılan video formatı yanı sıra Hap sıkıştırılmış format varyasyonları okuyabilir,
– Linux’ta V4L2 standardıyla uyumlu giriş kartlarını ve kameraları veya Linux’ta OpenCV ile uyumlu herhangi bir kamerayı okur,
– OSX’de Sifon ile uyumlu,
– Bir eklenti aracılığıyla Blender ile iletişim kurar.

Virtual Mapper

Projeksiyon haritalama için yardımcı araçtır. Çalışırken gerçek zamanlı olarak 3d yansıtmalı görüntüyü önizleyebilirsiniz. Bu uygulama, Siphon veya Spout’u destekleyen uygulamalardan görüntü alabilir (ör. After Effects, VDMX, Arena). Bu yazılım openFrameworks kullanılarak yazılmıştır.

Modulo Pi

Medya sunucusu üzerinden birçok projeksiyonu beslemek ve animasyonları yönetmek için kullanılan bir yazılım. Interaktif çalışmalar da yapılabiliyor.

FaçadeSignage Video Mapping

Kolay Video İşaretleme sloganı ile markette yerini alan ve Multi Projector desteğine sahip başarılı bir yazılım. Programın kullanımı ve yapılabilecekler konusunda ana sayfasındaki videolar izlenebilir.

Arkaos GrandVJ XT & MediaMaster Pro

Arkaos, Arkaos GrandVJ XT (799 $) ve Arkaos MediaMasterPro (2.379,00 $) gibi iki güçlü projeksiyon eşleme (mapping) yazılımına sahiptir. GrandVJ XT, Video Eşleştiricisi uzantısı gibi uzman özelliklerini ekleyerek projeksiyon haritalama ve GrandVJ’nin gerçek zamanlı video mikseri yazılımına birden fazla görüntünün gelişmiş yönetimi yapılmasına izin vererek anında 8 katman’a kadar video oluşturmasına olanak tanır. MediaMaster Pro, güçlü bir bilgisayarı canlı veya programlanmış HD video şovlarını müzik ve ışık ile senkronize edebilen tam teşekküllü bir medya sunucusuna dönüştürecektir. Masa operatörleri ve aydınlatma tasarımcıları için özel olarak geliştirilmiştir.

GrandVJ XT, VideoMapper uzantısındaki sanal “yüzeylere” katman veya hücre çıkışı gönderebilir. Bu yüzeyler ölçeklenebilir, deforme olabilir ve herhangi bir fiziksel çıktıya atanabilir. Bir çıktı, tam ekran görsel veya birkaç eşlemeli görsel bir kompozisyon olarak görüntülenebilir, böylece farklı çözünürlüklerde bile LED ekran setinde kolayca karmaşık görsel kompozisyonlar oluşturabilirsiniz – veya sadece bir video projektörüne çıktılar ve yüzeyleri herhangi bir fiziksel hacimde (nesneler veya binalar gibi) akıtacak şekilde deforme edebilir.

D3 Video Mapping

Tasarım, sıralama ve kontrol. Dünyadaki ilk entegre video üretim paketi olan d3, sadece bir medya sunucusu değildir. Gerçek zamanlı bir 3D sahne simülatörü temel alınarak, şovunuzu tasarlamak, sunmak, iletmek, sıralamak ve oynatmak için gereken tek çözüm. D3, sahne takımları, mekanlar, LED ekranlar, projeksiyon, aydınlatma ve hareketli sahne unsurlarıyla çalışmanıza ve kendi dizüstü bilgisayarınızda veya özel d3 donanımınızda çalışan tek bir sezgisel yazılım çözümüne tamamen entegre olmasını sağlar. Yazılım hakkında daha fazla bilgi için: http://www.d3technologies.com/why_d3#.WOj7bEXyjR0

MX Wendler

Sahne Alanı Tasarımcısı olarak anılan yazılım OSX ve Windows için geliştirilmiştir. Dizüstü bilgisayarlardan üst düzey iş istasyonlarına kadar ortak bilgisayar donanımı üzerinde çalışabilir.

Sahne Tasarımcısı, medya sunucusu yazılımıyla çalışmanın mümkün olduğunca basit olmasını sağlar. İpucu tabanlı bir video şovu birkaç basit adımda derlenebilir: Ortamı içe aktarın, bir çalma listesi oluşturun, çıktıyı çözecek şekilde hazırlayın.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.