Firefox ile Textarea Wrap Sorunu

Wrap özelliği sayesinde textarea içindeki sözcüklerin alt satırlara kaydırılması (yani dikey kaydırma çubuğunun görünmez yapılması) veya bu özelliği kapatarak (wrap=’off’) sözcüklerin kutu içinde kaydırılmadan, yatay kaydırma çubuğununun görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu işi javascript ile yapmak gerektiginde txtarea.wrap = ‘off’ veya daha saygılı bir kod olan document.getElementById(‘txtarea’).wrap = ‘off’ kullanılıyor.

Sorun uygulamanızın tüm tarayıcılarda çalışma iddiasına sahip olduğunda başlıyor. Malesef yukarıdaki saygılı kod bile Firefox tarayıcılarda işlemiyor. Javascript içerisinden bu özelliği ne kadar ayarlamaya çalışırsanız çalışın sonuç alamıyorsunuz. Çünkü Firefox real-time‘da wrap özelliğini (attribute) dinlemiyor. Aslında bu sorun, Firefox’daki bir hatadan kaynaklanıyormuş ve tabiki de raporlanmış. Rapor adresi:

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=302710

Raporlandığı sayfada IE ve FF tarayıcılarda çalışan kod da yayınlanmış. Javascript ile sözcük kaydırmak (word wrap) için aşağıdaki fonksiyonu kullanabilirsiniz.

<html>
  <head>
    <title> Wrap bug in Firefox</title>
  </head>
<body>
  <textarea id="txtarea" style="width:200px;height:100px">
  Looooooooong line
  </textarea>
  <script>
  function setWrap(obj, val) {
    obj.setAttribute(‘wrap’, val);
    var parNod = obj.parentNode, nxtSib = obj.nextSibling;
    parNod.removeChild(obj);
    parNod.insertBefore(obj, nxtSib);
  } 
  setWrap(txtarea, ‘off’);
  </script>
</body>
</html>


Yazan: Tankado

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.