Ekran Görüntüsü Kaydetmek

Grafik masaüstü ortamında ekran görüntüsünün fotoğrafını çekmek için kullanılabilecek kullanışlı araçlardan birisi de scrot adındaki programdır. scrot, komut satırından kullanılabilen birçok kullanışlı seçeneğe sahiptir. Önce apt ile ilgili paketi yükleyelim:

Grafik ortamda bir terminal penceresi açarak scrot komutunu verdiğinizde ekran görüntüsünün fotoğrafı çekilerek aktif dizine tarih ve saat bilgisi içeren bir dosya adı ile kaydedilir. Kaydedilen görüntü dosyasının adı şunun gibidir:

Scrot’a -u seçeneğini vererek sadece aktif pencerenin ekran görüntüsünü çekebilirsiniz. Bu durumda grafik ortamda komutu yazdığınız pencere aktif olacağından sadece terminal penceresinin görüntüsünü çekmeye neden olur. Bu nedenle Raspberry Pi’a SSH üzerinden

o anda ekranda aktif olan pencerenin görüntüsünü çekmek en kullanışlı yöntemdir. Raspberry Pi’a uzaktan bağlandıktan sonra aktif görüntü arabiriminin (DISPLAY) belirtilmesi gerekir:

Scrot’ın ekran görüntüsü olarak kaydedeceği dosyanın türünü de ayarlayabilirsiniz. Scrot jpg, png ve bmp biçimlerinden birisi ile kayıt yapabilir. Bunun için dosya adı ile birlikte ilgili uzantıyı belirtebilirsiniz:

Çekilen ekran görüntüsünün belli oranda (% yüzde olarak) ufaltılarak (thumbnail) kaydedilmesi için -t seçeneğine ufaltma yüzdesinin değerini girilebilir. Bu durumda dosya adının sonuna thumb ifadesi eklenerek kaydedilecektir:

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.