E-bergi: ODTU bilgisayar topluluğu elektronik dergisi

Yeni fakat çok geç keşfettiğim bir eletronik yayını daha sizlerle paylaşmaktan heyecan duyuyorum. Keşif dergimizin adı e-bergi.

e-bergi ODTÜ Bilgisayar Topluluğu tarafından Nisan 2007’den beri yayınlanmakta olan bir e-dergi. e-bergi bilgisayar bilimleri ve uygulama alanları hakkında detaylı bilgi sahibi olmayan insanlara kaliteli Türkçe içerik sağlamak amacıyla oluşturulmuş.

Birçok okunası yazının yer aldığı e-bergi’nin arşivine buradan ulaşabilir, dilerseniz dergiye buradan abone olabilirsiniz.

Derginin adıyla ilgili tanıtım yazısında şunlar yazılmış;

İngilizce’deki “compute” teriminin Türkçe’de tam bir karşılığı yoktur. Bu eksikliği gidermek amacıyla, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim görevlileri tarafından yeni bir Türkçe kök kullanılmaya başlanmıştır. “bermek” olarak düşünülen bu sözcüğün çıkış öyküsü ilk olarak Şubat 1998’de ODTÜ Bilgisayar Topluluğu Bülteni’nde yayınlanmıştır. “e-bergi” adı da, “bermek” kökünden türetilmiştir. Dergimize bu ismi seçmemizin nedenlerinden biri de “e-dergi” sözcüğünü çağrıştırmasıdır.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.