CloneZilla “cannot allocate memory” hatası

CloneZilla ile ağdan yedekleme (disk/partition from/to image) yaparken “mount error(12): Cannot allocate memory” hatasını alıyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin. Soruna neden olan hatanın nedeni Windows’un samba sunucusu ve LanManager bileşeni. Büyük ihtimal ile aşırı büyük veriler smb protokolü ile aktarılırken Windows bir tür arabellek yetersizliği yaşıyor. (Bu durum archlinux wiki’sinde Bug olarak nitelendirilmiş) Nitekim smb çok eski (NT4 zamanlarından beri kullanılıyor) bir dosya transfer protokolü olmasına rağmen Microsoft bunu RPC yetenekleri ile harmanlayarak Windows 7’de bile hala kullanmaya devam ediyor. “cannot allocate memory” hatasını bir ihtimalle, Windows’ununuzu yeniden başlatarak çözebilir veya aşağıdaki komutu çalıştırarark arabelleklerin temizlenerek servisi yeniden yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

net stop srvnet
net start srvnet
net start “Bilgisayar Trayıcısı”

Bu sorun ile tekrar karşılaşır iseniz aşağıdaki ayarlamaların Windows’a uygulanması sorunun tekrarlanmamasını sağlayabilir.
regedit aracını kullanarak aşağıdaki anahtarın değerini 1 olarak ayarlayın:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\LargeSystemCache

aynı şekilde aşağıdaki anahtarın değerini de 3 olarak ayarlayın:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters\Size

veya aşağıdaki satırları komut satırına yapıştırabilirsiniz:

 

Bazı kaynaklarda bu sorunun çözümü ile ilgili olarak IRPStackSize değerinin artırılması öneriliyor. Regedit ile aşağıdaki anahtarı açarak IRPStackSize değerini 32 (onaltılık) olarak girin. Eğer bu anahtar yok ise DWord olarak yeni bir tane oluşturun.

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters

IRPStackSize değeri olarak örneğin ilk değer 11 ise yeni değeri 14 girerek tekrar deneyin. Sorun devam ediyorsa 3’er artırarak denemeye devam edin. IRPStackSize değeri için Windows 2000’de en fazla 32 (onaltılık) desteklendiği belirtilmiştir.

Kaynaklar:
http://boinst.wordpress.com/2012/03/20/mount-cifs-cannot-allocate-memory-mounting-windows-share/
http://www.howtonetworking.com/winissues/irpstacksize.htm

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.