Chat GPT sanıldığı kadar zeki değil

Robotik araştırmacısı ve yapay zeka (AI) uzmanı Rodney Brooks, büyük dil modellemesi tabanlı AI sistemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Brooks’a göre, ChatGPT gibi sistemler, genellikle düşündüğümüzden çok daha kısıtlı ve halk tarafından genellikle yanlış anlaşılıyor.

Brooks, bu AI araçlarının gerçekte düşündüğümüzden çok daha “aptal” olduğunu ve herhangi bir entelektüel seviyede insanlarla rekabet edebileceklerinden çok uzak olduklarını vurguladı. Yani, halkın genellikle gelecekteki yapay zekanın öngörüsünde büyük hatalar yaptığını ifade etti.

Brooks’a göre, AI’nin insanlarla benzer bir entelektüel seviyede çalışabilecek türden bir genel yapay zeka (AGI) haline gelme olasılığı yok. Brooks, “AI’nin dünya hakkında herhangi bir temel modeli yok. Dünya ile herhangi bir bağlantısı yok. Sadece dil arasındaki korelasyon.” şeklinde konuştu.

Brooks, AI sistemlerinin, onların sadece insan gibi ses çıkarmak için – insan gibi düşünmek yerine – tasarlandığı gerçeğiyle karşı karşıya olduğumuzu ve çıktılarında anlam yaratmanın ne kadar kolay olduğunu belirtti. Brooks, büyük dil modellerinin bir yanıtın nasıl olması gerektiğini ifade etmede iyi olduklarını, ancak bu durumun bir yanıtın ne olması gerektiği anlamına gelmediğini belirtti.

Kendisinin de bu büyük dil modelleriyle deneyler yaptığını ve bazı sorunlarla karşılaştığını aktaran Brooks, “Tam bir güvenle bir yanıt veriyor ve ben bir nevi inanıyorum. Ancak yarı yarıya, tamamen yanlış. Bu ipucunu kullanarak iki veya üç saat harcadım ve sonra ‘Bu işe yaramadı’ dedim. Bu durum, zekayla veya etkileşimle aynı değil. Sadece bir şeyleri araştırıyor.” şeklinde konuştu.

Brooks, teknolojinin gelecekteki sürümlerinin ilginç yerlere gidebileceğini belirtti, ancak bu durumun “AGI” anlamına gelmeyeceğini ifade etti. Bir AI sisteminin bir insanın zekasını geçme risklerinin göz önüne alındığında, bu durumun daha iyi bir seçenek olduğunu belirtti.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.