Başka bir açık daha

Bu açık DOS (Denial of Service) kategorisinde. Doğrudan ekran kartını ilgilendiren bir sorundan dolayı mavi ekrana yol açıyor. Genişliği ve yüksekliği 9999999 piksel olarak ayarlanmış bir resim tarayıcıda görüntülenmeye çalıştığında ekran kartı sürücü alt programı döngüye giriyor ve ekran belleği kısa sürede tükeniyor.

Kontrol dışı gerçekleşen bu olay Windows’un mavi ekrana düşmesine ve sonuç olarak sistemin yeniden başlamasına neden oluyor. Tarayıcı bağımlı bir sorun değil, doğrudan ekran kartı sürücüleri ile alakalı. Güncel bir Firefox ve IE ile aynı sonuçları aldım. Her ekran kartında aynı semptomları göstermiyor. Siz de kendi bilgisayarınızda denemek isterseniz buraya tıklayın. Lütfen denemeden önce kaydedilmemiş çalışmalarınız varsa kaydedin, windowsunuzun mavi ekrana düşmesi kuvvetle muhtemel. Kullandığınız windows’un versiyon ve yama durumuyla elde ettiğiniz onuçları yorum olarak yazarsanız bilgilenmiş oluruz.

Firefox da bur sorunu gidermek için bir yöntem var. http://greasemonkey.mozdev.org/ adresinden greasemonkey eklentisini yükledikten sonra: firefox’u yeniden başlatın ve bu script’i firefox’da görüntüleyerek yükleme işlemini tamamlayın.

Bildiğim kadarıyla IE için henüz bir yama yok.

Yazan: Tankado

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.