BadUSB: USB’den bağlanan cihazların hepsi bir tehdit kaynağı olabilir

badusb-threats-risks-and-how-to-protect-yourself

Bad USB” Almanya merkezli SR Labs güvenlik şirketinin ortaya çıkardığı yeni bir güvenlik açığı tipi. Şimdilik pratik ve yaygın uygulanabilir bir çözümü yok gibi gözüken yöntem her bilgisayarda bulunan USB kapılarına (port) takılan cihazları aracı olarak kullanıyor.

ABD’nin Las Vegas kentinde geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Black Hat USA 2014 konferansında mercek altına yatırılan “Bad USB” tekniği, en az 10 yıldır donanım alanında gözden kaçırılan önemli bir detaydan yararlanıyor.

Bad USB tekniği her gün USB ile bilgisayarınıza bağladığınız klavye, fare, USB bellek, yazıcı, harici disk gibi birçok cihazın donanım yazılımını (firmware) değiştirilmesine dayanıyor, böylece bu araçlar doğrudan saldırıları aracı haline dönüşüyor.

SR Labs araştırmacısı Jakob Lell, Bad USB yazılımı taşıyan cihazın bilgisayara bağlanmasının ardından ortaya çıkabilecek örnekleri şu şekilde özetliyor:

  • Cihaz, klavyenizi taklit edebilir ve kendi komutlarını klavyeden yazılıyormuş gibi göndermeye başlayabilir. Böylece, kötü amaçlı yazılım çok hızlı bir şekilde klavyeden yazılımış gibi bilgisayarınıza yüklenebilir veya veri çalınabilir,
  • Cihaz, ağ kartı taklidi yaparak bilgisayarın ‘alan adı sistem’ ayarlarını değiştirebilir. Hacker bu şekilde URL çubuğuna yazacağınız bir adrese gittiğiniz zaman trafiğinizi gizlice yönlendirebilir.
  • Bad USB taşıyan cihazlar, bilgisayar henüz açılırken, antivürüs yazılımları kontrol etme imkanı bulmadan sisteme bulaşabilir,
  • Bad USB bulundurmayan bir cihaz, kötü amaçlı yazılım bulunan bilgisayara bağlandığı zaman anında virüsten etkilenebilir.

İnternette serbestçe satışı yapılan, üzerindeki zararlı yazılım (payload) istenilen şekilde kolayca düzenlenebilen “USB Rubber Ducky” ürünü bu tip donanımlara güzel bir örnek olarak gösterilebilir.

badusb1

 

Bad USB’nin flash belleklerden bulaşan kötü amaçlı yazılımlardan çok farklı olduğuna dikkat çeken güvenlik uzmanı Koryak Uzan, saldırının USB aygıtın belleğinden değil, USB işlevlerini kontrol eden çipe ait ‘cihaz yazılımı’ (firmware) üzerinden çalıştığına dikkat çekti. Uzan, bu noktanın çok önemli olduğunu çünkü bugüne kadar USB aygıtlar ile ilgili dikkat edilen tek konunun, hep USB bellekler (veri depolama birimleri) olduğunu belirtti. Ancak, USB cihazlarının içerisindeki çiplere ilişkin firmware yazılımlarının manipülasyona açık olduğunu belirten Koryak Uzan, bu yazılımların manipüle edilmesi halinde herhangi bir kontrolden geçmeksizin önemli saldırılarda kullanılabileceğini belirtti.

 

 

Kaynak Kodu:
https://github.com/adamcaudill/Psychson

Referanslar:
USB Rubber Ducky
http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/siber-dunyanin-kiyamet-silahi-bad-us…
http://www.zdnet.com/badusb-big-bad-usb-security-problems-ahead-7000032211/
http://www.wired.com/2014/07/usb-security/
http://www.darkreading.com/endpoint/when-good-usb-devices-go-bad/d/d-id/1297876
http://venturebeat.com/2014/08/11/why-your-usb-flash-drive-is-ripe-for-a-hack-at…

Kaynak:
http://siberguc.com/content/usbden-ba%C4%9Flanan-cihazlar%C4%B1n-hepsi-bir-tehdit-kayna%C4%9F%C4%B1-olabilir

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“BadUSB: USB’den bağlanan cihazların hepsi bir tehdit kaynağı olabilir” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.