Eski 16bit (Real-Mode) MS-DOS programlarını çalıştırın

  01/19/2013, Yazar: Özgür Koca, Kategori: İndirme, Windows

DOSBox eski MS-DOS programlarını çalıştırmak için kullanılan bir emülatör. 286 ve 386 işlemcili sistemlerde gerçek mod (realmode; Windows’un protected mode bellek mimarisinden önceki hali) çalışmak üzere derlenmiş programlar Windows’un komut isteminde çalışamazlar (protected: korumalı moddan dolayı). DOSBox bu programlar için sanal bir bilgisayar oluşturarak eski DOS programlarınızın çalışmasını sağlıyor.

dosbox

Bir çok işletim sistemi için sürümü olan DOSBox’ı buradan indirip kurduktan sonra, komut satırında mount komutu kullanmanız gerekiyor. Emülatör sanal bir Z: sürücüsü üzerinde çalışıyor. Mount komutu bir sanal sürücü oluşturarak, çalıştırmak istediğiniz programın yer aldığı klasör ile bağlantısını kurmaya yarıyor. Örneğin eski MS-DOS programının Windows’unuzun C:\eski_programlar konumunda olduğunu varsayarsak aşağıdaki komutu yazabilirsiniz.

mount x: c:\eski_programlar

Bu komut emülatör içerisinde x: adında sanal bir sürücü oluşturuyor. Emülatörün komut satırına x: yazdığınızda c:\eski_programlar klasörünün içeriğini göreceksiniz. Artık çalıştırmak istediğiniz exe programın adını yazarak eski MS-DOS programlarınızı çalıştırabilirsiniz.

22find kurtulma (95), 22find com dan kurtulma (38), heydex ne (30), www 22find com (28), heydexten nasıl kurtulurum (24), find22 nasıl kaldırılır (21), heydex arama motorunu nasıl kaldırabilirim (20), heydex com dan kurtulma (12), 22find kurtulmak (12), heydex nasıl iptal (11), find22 nasıl kurtulurum (10), 22find nasıl iptal edebilirim (10), heydex nasıl iptal ederim (10)
Biraz gürültü yapın

Not: Yazdığınız yorum yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.


  Yorumlara eposta ile abone ol


  • (c) 2005-2009 Wordpress Tema: Tankado & Theme by Tankado.com